Chemia profesjonalna a gospodarcza - jaka jest różnica? Blog Higiena24

Chemia profesjonalna a gospodarcza - jaka jest różnica?

Chemia profesjonalna a gospodarcza - jaka jest różnica?

Choć często używa się tych sformułowań zamiennie, chemia profesjonalna i chemia gospodarcza to dwie różne grupy produktów. Chemia gospodarcza to produkty przeznaczone do użytku domowego - stężenie substancji czynnych jest mniejsze niż w przypadku chemii profesjonalnej, co czyni je bardziej bezpiecznymi. Nie oznacza to jednak, że środki chemii gospodarczej są gorszej jakości - bez problemu radzą sobie z brudem i zanieczyszczeniami powstałymi w domowych warunkach. W przypadku jednak pomieszczeń użyteczności publicznej, z których korzysta w ciągu dnia wiele osób konieczne jest użycie środków, które po pierwsze poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami, a po drugie działają szybko, co znacznie ułatwia pracę personelu sprzątającego.

Profesjonalna chemia do zadań specjalnych

Chemia profesjonalna to produkty używane w miejscach użyteczności publicznej, takich jak dworce, lotniska, urzędy i biura. Ze względu na ogromną liczbę odwiedzających konieczne jest używanie skutecznych i szybko działających środków. Drugim rodzajem pomieszczeń, gdzie używa się chemii profesjonalnej to pomieszczenie o specjalistycznych potrzebach, takie jak szpitale, czy punkty gastronomiczne. Tam, oprócz usuwania trudnych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz, ważne jest bezpieczeństwo. W przemyśle spożywczym i we wszystkich punktach gastronomicznych stosowane produkty powinny posiadać certyfikat HACCP, który potwierdza, że środek może być stosowany w przetwórstwie żywności, nie ma wpływu na żywność, nie zmienia jej smaku, ani zapachu. Z kolei w placówkach zdrowia istotne jest, aby używane substancje nie stanowiły niebezpieczeństwa dla pacjentów oraz personelu.

Jakie są cechy charakterystyczne chemii profesjonalnej?

Substancja czynna

Chemia profesjonalna różni się od chemii gospodarczej zawartością substancji czynnej. Często są to produkty o szybszym działaniu, które w krótszym czasie pozwalają na umycie i wyczyszczenie większej ilości powierzchni. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzątania dużych przestrzeni, jak np. hale produkcyjne lub galerie handlowe.

Stężenie

Kolejną różnicą jest stężenie substancji czynnych.
Produkty profesjonalne często występują w formie koncentratów, które należy rozcieńczyć. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ jedno opakowania wystarcza na umycie dużej ilości powierzchni. Dodatkowo, mamy możliwość kontroli stężenia w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia. Zbyt wysokie stężenie koncentratu mogłoby uszkodzić mytą powierzchnię, dlatego przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania.

Produkty specjalistyczne

Środki chemii profesjonalnej to produkty do użytku specjalistycznego, działające często na konkretny rodzaj zabrudzenia. Posiadają np. właściwości dezynfekujące, lub odtłuszczające, usuwania przypaleń albo plam z tuszu i barwników. Dzięki temu, że produkty te rzadko są uniwersalne, wykazują większą skuteczność działania od domowych środków czystości.

Bezpieczeństwo

Ze względu na wysokie stężenie substancji czynnych, ważne jest, aby podczas stosowania chemii profesjonalnej zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zawsze należy dokładnie czytać instrukcję użytkowania i wykonywać pracę w rękawicach ochronnych. Należy także odpowiednio zabezpieczyć opakowanie, aby nie uległo uszkodzeniu, a jeśli decydujemy się na używanie chemii profesjonalnej w domu - uniemożliwić dostęp do niej dzieciom i zwierzętom.

Chemia gospodarcza do domu

Do sprzątania w warunkach domowych zazwyczaj wystarczą produkty marek konsumenckich, które z łatwością poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami. Niewielka ilość osób i brak konieczności dezynfekcji, czy zmywania uporczywego, przemysłowego brudu sprawia, że produkty chemii gospodarczej w zupełności wystarczą.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których także w domu potrzebujemy wspomóc się chemią profesjonalną. Remont domu, czy sprzątanie garażu, albo konieczność wyczyszczenia przypalonego piekarnika, czy odkamieniania prysznica - w takich sytuacjach polecamy produkty, z serii chemii profesjonalnej, które nie tylko poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami, ale także znacząco skrócą czas pracy.

Brak wpisów.

Na górę
close
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij