Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

praca w upale

Praca w upały - jak się chronić? 

Letnie miesiące, takie jak lipiec i sierpień swoją pogodą zachęcają do wzięcia urlopu i wyjazdu na wakacje. Co jednak, gdy w czasie największych upałów musimy pracować? Jako pracowników, czy to fizycznych, czy biurowych chroni nas kodeks pracy, który nakłada na pracodawcę szereg obowiązków dotyczących zapewnienia komfortowych warunków pracy. 

O upale możemy mówić, gdy temperatury przekraczają komfortowe 25 ℃. Wtedy też pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom napoje chłodzące, w ilości wystarczającej na cały dzień pracy. Jeżeli warunki atmosferyczne są wyjątkowo niekorzystne, pracodawca może zarządzić dłuższe przerwy regeneracyjne lub nawet skrócić czas pracy, bez szkody na wynagrodzeniu pracowników. W przypadku osób o gorszej kondycji fizycznej, kobiet w ciąży, a także osób młodocianych istnieje także możliwość przesunięcia na stanowisko, na którym wysokie temperatury nie stanowią takiego zagrożenia, np. z pracy na zewnątrz do pomieszczenia biurowego wyposażonego w klimatyzację. 

Aby zapewnić komfort osobom pracującym w pomieszczeniu należy wyposażyć biuro w klimatyzację, rolety zasłaniające okna lub wiatrak. Dla osób przebywających na otwartym powietrzu, jeżeli jest taka możliwość można rozłożyć namiot, w którym będą mogli odpocząć, posilić się lub przebrać. 

Jeżeli pracodawca uchyla się od obowiązku zapewniania pracownikom odpowiednich warunków pracy w czasie upału, pracownik może zaprzestać wykonywania pracy, jeżeli kontynuując naraża tym samym swoje życie lub zdrowie. Warunkiem jest poinformowanie przełożonego o zaprzestaniu pracy. Taka decyzja nie może wiązać się z ukaraniem pracownika lub obniżeniem jego wynagrodzenia. 

Udar cieplny - jak zapobiegać? 

Długotrwała ekspozycja na wysokie temperatury, praca w upale i przyjmowanie małej ilości płynów może skutkować udarem cieplnym. Jak są objawy?

 • ból i zawroty głowy;

 • mdłości i wymioty;

 • dreszcze;

 • przyspieszony puls i ogólny niepokój.

Jeżeli zauważymy u siebie lub u innych osób objawy udaru słonecznego, należy jak najszybciej reagować! Pierwsza pomoc w takich przypadkach polega na umieszczeniu chorej osoby w chłodnym, zacienionym miejscu i podanie jej dużej ilości wody (najlepiej w małych porcjach). W celu schłodzenia organizmu można zrobić chłodne okłady na nadgarstki, kostki i głowę chorego. Ważna jest obserwacja organizmu. Jeżeli stan zdrowia i samopoczucie chorego nie ulegają poprawie, należy skonsultować się z lekarzem. 

Jak zapobiegać udarom słonecznym

 • Pij dużo wody.
 • Unikaj słodkich napojów, alkoholu i kawy.
 • Unikaj przebywania na na słońcu w godzinach 11 - 17, gdy temperatury są największe.
 • Chroń głowę, załóż lekkie, przewiewne ubranie. 

Ochrona skóry w czasie upału

Udar słoneczny to nie jedyne następstwo nadmiernej ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV, dzięki któremu nasza skóra przybiera ciemniejszy kolor, zwany opalenizną jest także bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Promieniowanie UVB, które działa bezpośrednio na naskórek i którego skutki są najsilniejsze właśnie w czasie letnich miesięcy może powodować poparzenia słoneczne. Natomiast promieniowania UVA działa na naszą skórę cały rok, wnikając w głębokie warstwy skóry, działając niekorzystnie na włókna kolagenowe, czym przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz do powstawania nowotworów. 

Aby chronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania UV należy przed każdym wyjściem na zewnątrz posmarować się kremem z filtrem, który zapewni odpowiednią ochroną przed słońcem. Dla pracowników, którzy pracują na zewnątrz polecamy krem z wysokim faktorem SPF 50 - Stokoderm Sun Protect. Zatrzymuje on prawie 98% promieniowania UVA i UVB, a ponadto zapewnia ochronę skóry przed promieniowanie UVC, które zostaje sztucznie wytworzone w warunkach przemysłowych, np. podczas spawania. Należy pamiętać, że nie zastępuje on jednak odzieży ochronnej. 

Dlaczego warto sięgnąć po krem Stokoderm Sun Protect?

 • Dzięki wodoodpornej formule jest odporny na pot. 
 • Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy i nie ograniczając zręczności. 
 • Dzięki dodatku gliceryny i pantenolu zatrzymuje wodę w górnych warstwach skóry. 
 • Nie zawiera silikonów. 
 • Może być stosowany do rąk i twarzy. 
 • Dostępne w poręcznej tubce o pojemności 100 ml lub jako wkład do dozownika 1 l. 

Warto także pamiętać o częściach ciała, które także źle znoszą upały i gorące temperatury, a mianowicie o stopach! Dla tych osób, które w lecie muszą pracować w szczelnym obuwiu BHP wysokie temperatury są szczególnie dotkliwe. Do pielęgnacyjnego kompletu marki DEB Stoko polecamy także spray ochronny do stóp Stokoderm FOOT Care.

Spray Stokoderm Foot Care zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych. Dodatkowo zapobiega zmiękczaniu skóry i poprawia barierę ochronną naskórka. 

Co go wyróżnia?

 • Zawiera olejki eteryczne z eukaliptusa, rozmarynu i szałwii
 • Zapewnia natychmiastowe odświeżenie dla stóp i dezodoryzację obuwia. 
 • Gliceryna zawarta w produkcie nawilża skórę. 
 • Nie zawiera silikonów. 

Zadbaj o siebie i kondycję swojej skóry podczas pracy w upale razem z produktami Deb- Stoko.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij