Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić piekarnik?

Przypalony piekarnik to utrapienie wszystkich gotujących osób. Niezależnie od tego, czy używamy go często, czy od czasu do czasu, wszyscy borykamy się z tym samym problem - przyklejone do dna resztki pokarmu, pobrudzona blacha oraz otłuszczone drzwiczki. Nie jest to jedynie problem estetyczny, lecz także higieniczny. Stare resztki pokarmu i tłuszczu są siedliskiem bakterii, a także mogą być przyczyną uszkodzeń powierzchni piekarnika.

Kto z nas nie miał sytuacji, w której podczas pieczenia okazało się, że na dnie piekarnika przypala się resztki z poprzedniego obiadu Zadymiony piekarnik i zapach dymu nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, dlatego warto regularnie czyścić swój piekarnik.

Czym wyczyścić przypalony piekarnik

Najlepszym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku mycia piekarnika po każdy użyciu. Jedną z przyczyn, dla których tak często o tym zapominamy jest fakt, że po użyciu piekarnik jest bardzo gorący, a kiedy już ostygnie to zapominamy o jego umyciu. Oczywiście, jest to prawidłowe działanie, ponieważ aby umyć piekarnik najpierw musimy być pewni, że jest on chłodny. Jest to ważne z dwóch przyczyn - po pierwsze jesteśmy wtedy pewni, że nie poparzymy się, a po drugie, niektóre środki do czyszczenia piekarnika mogą pod wpływem ciepła wydzielać szkodliwe zapachy i substancje.

Jeżeli po każdym użyciu przetrzemy piekarnik wilgotną szmatką zmoczoną w roztworze z wody i octu. Tak przygotowana mieszanka z łatwością usunie świeże plamy z tłuszczu i resztki jedzenia. Jeżeli nasz piekarnik jest przypalony, do wody i octu można dodać sodę oczyszczoną - tak przygotowaną pastę nałóż na wnętrze piekarnika za pomocą szmatki lub starej szczoteczki do zębów, a po kilku minutach zetrzyj okrężnymi ruchami wilgotną ściereczką.

W przypadku trudnych zabrudzeń, a także do użytku w szeroko pojętej gastronomii polecamy profesjonalne środki czystości, które szybko i skutecznie wyczyszczą przypalony piekarnik oraz piece konwekcyjne.

Przypalony piekarnik - profesjonalne środki do czyszczenia

W przypadku profesjonalnych środków do czyszczenia ich główną cechą jest skoncentrowana formuła, dzięki której możemy dostosować siłę działania do naszych potrzeb. Tak jest w przypadku dwóch produktów do odtłuszczania marki Thomil:
Degrass D-50 i Thomil Degrass Super. Dodatkowo, Degrass Super dostępny jest w wygodnej formie sprayu.

Degrass D-50 alkaliczny odtłuszczacz, który z łatwością poradzi sobie z przypalonym wnętrzem piekarnika lub pieca konwekcyjnego, a także usunie stary tłuszcz. Dodatkowo, może być używany także do czyszczenia palników kuchenek gazowych, patelni i płyt grillowych.

Degrass Super jest przeznaczony do mycia, odtłuszczania i polerowania zatłuszczonych powierzchni, które nie są wrażliwe na silne zasadowe roztwory. Z łatwością usuwa uporczywe zabrudzenia i może być stosowany do czyszczenia powierzchni pionowych. Dodatkowo, Degrass Super nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów podczas stosowania.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij