Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

Srebrny piekarnik zamontowany w białej kuchni

Jak wyczyścić piekarnik?

Przypalony piekarnik to utrapienie wszystkich gotujących osób. Niezależnie od tego, czy używamy go często, czy od czasu do czasu, wszyscy borykamy się z tym samym problem - przyklejone do dna resztki pokarmu, pobrudzona blacha oraz otłuszczone drzwiczki. Nie jest to jedynie problem estetyczny, lecz także higieniczny. Stare resztki pokarmu i tłuszczu są siedliskiem bakterii, a także mogą być przyczyną uszkodzeń powierzchni piekarnika.

Kto z nas nie miał sytuacji, w której podczas pieczenia okazało się, że na dnie piekarnika przypala się resztki z poprzedniego obiadu Zadymiony piekarnik i zapach dymu nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, dlatego warto regularnie czyścić swój piekarnik.

Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika

Najlepszym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku mycia piekarnika po każdym użyciu, oczywiście jest to wizja mało prawdopodobna. Jedną z przyczyn, dla których tak często o tym zapominamy jest fakt, że po użyciu piekarnik jest bardzo gorący, a kiedy już ostygnie to zapominamy o jego umyciu. Oczywiście, jest to prawidłowe działanie, ponieważ przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, aby umyć piekarnik najpierw musimy być pewni, że jest on chłodny. No dobrze, ale jakie są najlepsze metody na wyczyszczenie piekarnika? Jest ich kilka:

Jak umyć piekarnik wodą z octem i sodą?

1. W naczyniu przygotuj mieszankę: 1 łyżka wody, 1 łyżka octu i 1 łyżka sody, następnie wymieszaj dokładnie całą zawartość naczynia.
2. Przygotowany roztwór rozprowadź po wnętrzu piekarnika i pozostaw na godzinę – możesz wykorzystać do tego starą szczoteczkę do zębów.
3. Po tym czasie, możesz umyć piekarnik mokrą ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń.

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Jeśli nasz piekarnik posiada funkcję termoobiegu to kolejnym sposobem, w jakim możemy sobie poradzić z wyczyszczeniem zabrudzeń jest następujący:
1. Do naczynia żaroodpornego wlej wodę, minimum połowa naczynia powinna być zapełniona.
2. Do wody dodaj 1 łyżkę octu.
3. Naczynie włóż do piekarnika i włącz piekarnik z funkcją termoobiegu (temp. 190 stopni)
4. Po około 40 minutach wyłącz piekarnik i gdy już to będzie możliwe, przetrzyj wnętrze wilgotną ścierką.


Pyroliza – wbudowane samoczyszczenie się piekarnika

Jeżeli posiadasz stosunkowo nowy piekarnik to sprawdź, czy nie ma on wbudowanej funkcji samoczyszczenia. Jeśli tak, to po włączeniu tej funkcji piekarnik bardzo mocno się nagrzeje, a resztki jedzenia, które znajdują się wewnątrz zostaną zamienione na popiół.

Czym wyczyścić piekarnik? - profesjonalne środki 

Co w przypadku gdy domowe sposoby nie radzą sobie z zabrudzeniami? Wtedy trzeba użyć środków czystości, które są przeznaczone do tego typu zabrudzeń. Główną cechą profesjonalnych środków czystości jest skoncentrowana formuła, dzięki której możemy dostosować siłę działania do naszych potrzeb. Tak jest w przypadku dwóch produktów do odtłuszczania marki Thomil: 
Degrass D-50 i Thomil Degrass Super. Dodatkowo, Degrass Super dostępny jest w wygodnej formie sprayu.
DEGRASS D-50 alkaliczny odtłuszczacz, który z łatwością poradzi sobie z przypalonym wnętrzem piekarnika lub pieca konwekcyjnego, a także usunie stary tłuszcz. Dodatkowo, może być używany także do czyszczenia palników kuchenek gazowych, patelni i płyt grillowych.
DEGRASS SUPER jest przeznaczony do mycia, odtłuszczania i polerowania zatłuszczonych powierzchni, które nie są wrażliwe na silne zasadowe roztwory. Z łatwością usuwa uporczywe zabrudzenia i może być stosowany do czyszczenia powierzchni pionowych. Dodatkowo, Degrass Super nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów podczas stosowania.


Podsumowanie

Jeżeli po każdym użyciu przetrzemy piekarnik wilgotną szmatką zmoczoną w roztworze z wody i octu, to problem brudnego piekarnika zniknie. Tak przygotowana mieszanka z łatwością usunie świeże plamy z tłuszczu i resztek jedzenia. Gdy tego nie zrobimy pozostają nam domowe sposoby, a w przypadku trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń, trzeba będzie sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij