kobieta która myje okna

Jak i czym myć okna?

Duże okna są niezastąpione w naszej strefie klimatycznej to kluczowy element w zapewnieniu jasności i przestrzenności pomieszczeniu, tak aby wpadała przez nie jak największa liczba promieni słonecznych. Okna niestety wiążą się z kłopotliwym utrzymaniem ich czystości. A w głowie nieraz pojawiają się pytania, jak i czym myć okna, żeby uniknąć smug, a efekt czystości utrzymywał się jak najdłużej? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Odpowiednio dobrany płyn do mycia szyb

Zastanawiając się jak umyć okna bez zbędnego wysiłku i w krótkim czasie, powinniśmy najpierw znaleźć odpowiedź na pytanie czym umyć okna. Odpowiednio dobrany preparat pozwoli nie tylko doczyścić okna, ale też uniknąć najbardziej niepożądanego problemu podczas wykonywania tej czynności – powstawania smug. Dodatkowo, wybierając preparat z odpowiednio skomponowanymi składnikami, będziemy mogli go użyć nie tylko do okien, ale także do luster i kryształów, szyb samochodowych, kabin prysznicowych, szklanych elementów w meblach i wszystkich elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Jaki płyn do szyb wybrać?

Aktualnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów płynów do mycia okien. Jednak, decydując się na wybór konkretnego rozwiązania, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak liczba okien i pozostałych szklanych powierzchni w domu, a także częstotliwość ich czyszczenia. W przypadku dużych powierzchni, narażonych na częste zabrudzenia, najlepiej skorzystać profesjonalnych płynów. Tego typu płyny idealnie sprawdzą się przy bardzo silnych zabrudzeniach. Z kolei do małych, szklanych powierzchni, które są często przecierane, warto stosować chusteczki nawilżone odpowiednim płynem.

Skład płynu do mycia szyb

Trzeba pamiętać, że o skuteczności danego płynu do mycia szyb stanowi jego skład. Podstawowe składniki to woda alkohol, amoniak, kwas mlekowy i/lub cytrynowy, a także substancje zapachowe. Dodatkowo płyny wzbogacane są o silikony, których zadaniem jest niepozostawianie smug i zacieków.
Sprawdzając z jakich składników jest zrobiony taki preparat, warto zwrócić uwagę, czy nie posiadają one mniejszego niż 5% stężenia substancji aktywnych. W przeciwnym razie płyn, zamiast ułatwić, może utrudnić nam czyszczenie powierzchni szklanych.
Płyny do mycia szyb mogą także zawierać polimery, które chronią powierzchnię przed ponownym osadzaniem brudu. Tego typu preparaty zazwyczaj posiadają informację o swoich właściwościach antystatycznych.

Ściereczki do mycia okien, ułatwiające walkę ze smugami

Na pewno nieraz spotkaliście się także z reklamami różnych ściereczek do okien. Producenci nie bez powodów szukają jak najlepszych rozwiązań w tej kwestii. Nawet dobrze dobrany płyn nic nie pomoże, jeśli zostanie użyty w niewłaściwy sposób, albo z niewłaściwą ścierką. Jednymi z najczęściej polecanych ścierek do mycia szyb są te wykonane z mikrofibry ze względu na zwiększone możliwości chłonne tego materiału.
Oczywiście w tradycyjnych metodach mycia okien można także znaleźć informację o skuteczności papieru, ręczników papierowych czy pieluch tetrowych. Jednak testy producentów materiałów do sprzątania pokazują, że najlepiej sprawdzają się ściereczki o dużych właściwościach absorpcyjnych płynów.

Urządzenia do mycia okien

Coraz większą popularnością cieszą się akumulatorowe myjki do mycia szyb. Tego typu urządzenia zaoszczędzą nam czas I na pewno zrobią to dokładniej niż my sami, ale czy to oznacza, że powinniśmy zainwestować w takie urządzenie? Niekoniecznie, do zalet takiej myjki na pewno możemy zaliczyć, że sama zbiera brudną wodę z szyby bez pozostawiania smug oraz, że myjka sprawdzi się do mycia innych powierzchni takich jak płytki czy lustra. Jest to rozwiązanie godne rozważenia, ale raczej polecane dla osób, które lubią tego typu gadżety lub powierzchnia do mycia jest duża. Alternatywą dla myjki automatycznej może być zwykła ściągaczka np. samochodowa.

Złote zasady mycia okien

Dobrze dobrany płyn i ściereczka do mycia okien nie spełnią prawidłowo swojej roli, jeśli mycie okien nie zostanie prawidłowo przeprowadzone. Dlatego prezentujemy najważniejsze zasady, które zapewnią sukces w tej czynności.

• Po pierwsze trzeba pamiętać, żeby okien nie myć w dni, kiedy jest bardzo słonecznie. Promienie słońca spowodują, że naniesiony na szybę płyn bardzo szybko schnie i pozostawia smugi. Od pogody zależy też temperatura płynów, które chcemy stosować do oczyszczenia szyb, zwłaszcza jeśli decydujemy się na mycie okien wodą z płynem. Przy niskich temperaturach nie można myć szyb zbyt ciepłymi płynami, bo może doprowadzić to do pęknięcia.
• Kolejną istotną zasadą jest mycie poszczególnych elementów okna w odpowiedniej kolejności. Zachowanie pewnego schematu w tej kwestii zapewni pozbycie się całego brudu i uniknięcie powstawania smug. Na początku trzeba zebrać z okna cały kurz. Następnie umyć ramę okna, bo to na niej osiada najwięcej brudu. Dopiero kolejnym krokiem jest mycie szyb. Warto pamiętać, że zaczynamy od umycia zewnętrznej szyby.
• Myjąc okna i lustra, warto obrać kierunek od góry do dołu, wtedy pozbędziemy się całego brudu i kurzu, jaki znajdował się na tych elementach.

Mamy nadzieję, że będąc wyposażeni w wiedzę i skuteczne preparaty, mycie okien nie będzie już taką kłopotliwą czynnością.

Na górę
close
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij