pokój w którym jest kanapa i kolorowy dywan

Jak wyczyścić dywan? Metody domowe i profesjonalne

Dywan to jeden z tych elementów wystroju wnętrza, który potrafi zmienić naprawdę wiele. Dodaje elegancji, klasy, a dodatkowo jest sprawdzonym sposobem na to, by niskim nakładem finansowym zakryć widoczne na podłodze skazy w postaci zarysowań czy odbarwień. Różnorodność form i wzorów sprawia, że dopasowanie go do konkretnego stylu mieszkania nie powinno sprawić nikomu kłopotów. Problem zaczyna się robić wtedy, gdy pojawiają się na nim pierwsze zabrudzenia. Jak więc możemy zadbać o to, aby nie utracił on swojego początkowego wyglądu? Czy niezbędny do tego jest profesjonalny odkurzacz piorący? A może wystarczą sprawdzone sposoby , które znały już nasze babcie? Jakie środki pomogą nam w czyszczeniu i pielęgnacji dywanów? Jak usunąć przykry zapachu moczu z dywanu? Na te nurtujące pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym czyścić dywan? Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie dywanu

Sposobów jest wiele – można to zrobić na sucho, jak i z użyciem wody. Niezależnie jednak od wybranej metody, przed przystąpieniem do tej czynności należy pamiętać o tym, by najpierw dokładnie go odkurzyć, a jeśli posiadasz w domu dywan z długi włosiem np. typu “shaggy” to dobrym pomysłem będzie wytrzepanie go. Dzięki temu efekt końcowy będzie jeszcze lepszy. No dobrze, tylko w jaki sposób czyścić dywan?

Czyszczenie dywanu na sucho

  • Do jednych z najbardziej popularnych sposobów czyszczenia na sucho należy użycie skrobi ziemniaczanej. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy środków do prania lub czyszczenia dywanu. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi nam to profesjonalnych produktów, które są przeznaczone do tych zadań. Wystarczy wymieszać 4 łyżki startych płatków mydła z 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej. Taką mieszankę należy rozsypać na dywanie, a potem dokładnie w niego wetrzeć. Po kilkunastu minutach można odkurzyć jego powierzchnię i gotowe.
  • Równie dużą skutecznością cieszy się stosowanie sody oczyszczonej. Nie dość, że jest ona świetnym odplamiaczem, to sprawdza się również wtedy gdy chcemy usunąć brzydki zapach z dywanu. Soda oczyszczona skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy ją jedynie rozsypać na powierzchni dywanu, a po upływie kilku godzin włączyć odkurzacz i dokładnie odkurzyć.
  • Trzecim ze sposobów czyszczenia na sucho jest użycie roztworu octu i soli. Mieszanka ta działa podobnie jak soda. Jej stosowanie zaleca się zwłaszcza w przypadku plam, które są ciężkie do usunięcia. Do przygotowania roztworu potrzebujemy 250ml octu wymieszanego z 500ml wody z dodatkiem 2 łyżek soli. Uzyskany roztwór należy przelać do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpylić po powierzchni dywanu. Po wyschnięciu, podobnie jak we wcześniejszych sposobach wystarczy jedynie odkurzyć.

Czyszczenie dywanu na mokro

Niektóre plamy na dywanie są bardziej wymagające – co oznacza, że niestety trzeba będzie to wyprać. Możesz sięgnąć po szampon do prania alternatywą są też odkurzacze piorące.

Ręczne mycie dywanu wymaga użycia specjalnego szamponu, który bardzo się pieni. Uzyskaną za pomocą szamponu pianę należy wcierać w strukturę dywanu. Niezbędne będą do tego miękka szczotka lub gąbka. W trakcie czyszczenia warto skupić się zwłaszcza na tych miejscach, w których występują plamy. Zaletą tej metody jest to że, poza pozbyciem się plam zniwelujemy również nieprzyjemny zapach.

Firma specjalizująca się w czyszczeniu dywanów, a może odkurzacz piorący?

Na terenie całego kraju można znaleźć firmy, które mają w swojej ofercie czyszczenie dywanów. Cena takiej usługi wynosi zazwyczaj od 7 do 15 zł za każdy m2 dywanu. Jeśli nie chcesz skorzystać z usług takiej firmy – rozwiązaniem wartym uwagi będzie zakup profesjonalnego odkurzacza piorącego. Czym charakteryzuje się takie urządzenie?
Odkurzacze piorące nie różnią zbytnio budową od ich klasycznej wersji. Poza tym, że ich dodatkową funkcją można się pozbyć trudnych do usunięcia plam. Odkurzacze te wyposażone są w 2 zbiorniki, z których jeden wyposażony jest do zbierania z dywanu brudnych cieczy, a drugi do wlewania płynu czyszczącego. Zazwyczaj mają one kilka końcówek, które można zmieniać w zależności od czyszczonej powierzchni.


Usuwanie trudnych plam z dywanów

Niektóre z plam, zwłaszcza te zaschnięte, potrafią stanowić nie lada wyzwanie. W tym przypadku warto sięgnąć po roztwór zrobiony z pół litra wody, szklanki octu i 2 czubatych łyżek sody oczyszczonej. Jego dokładne zastosowanie opisano powyżej. W przypadku tłustych plam możesz jednak sięgnąć po mąkę ziemniaczaną. Wystarczy taką mieszankę rozsypać na dywanie i pozostawić na cały dzień. Po usunięciu ich za pomocą odkurzacza, plamy powinny zniknąć.

  • Jak usunąć plamy po czerwonym winie? - Najlepiej przystąpić do czyszczenia od razu. Miejsce powstania plamy należy posypać dużą ilością soli, następnie poczekać, aż ta wchłonie całą wilgoć. Na koniec wystarczy użyć odkurzacza.
  • Jak usunąć plamy po kawie? - Dobrym rozwiązaniem jest zapranie miejsca zaplamionego wodą z mydłem, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem.

Na koniec pamiętaj, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wystarczy do stosowanych roztworów dodać olejki zapachowe.


Podsumowanie

Jest dużo domowych sposobów, dzięki którym możemy czyścić dywan. Większość metod na pewno się sprawdzi w domowych warunkach. Należy jednak pamiętać, że metody te nie zastąpią nam PROFESJONALNYCH ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA I PIELĘGNACJI DYWANÓW. Środki dedykowane do tego typu zabrudzeń nie tylko bardzo dobrze doczyszczą nam dywan, czy też usuną trudne do usunięcia plamy, ale też będziemy mieli pewność, że nie uszkodzą nam czyszczonej powierzchni. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na tego typu czynności, a chcą być spokojne o to, że ich dywan będzie odpowiednio doczyszczony powinny zaopatrzyć się w dedykowane preparaty do mycia dywanów.

Na górę
close
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij