mop do podłóg

Mop do podłóg - jaki wybrać?

Mop do podłogi jest jednym z podstawowych akcesoriów, które pozwalają utrzymać wnętrze w nienagannej czystości. Na rynku można znaleźć różne rodzaje, które różnią się funkcjonalnością, ceną, przeznaczeniem, a także konstrukcją. Wraz z postępem technologicznym pierwotny wygląd, budowa i akcesoria przeszła spore modyfikacje. Wraz z nimi powstały nowe typy urządzenia, jak na przykład mop ze spryskiwaczem, mop elektryczny czy mop parowy, których zadaniem jest usprawnienie i ulepszenie procesu mycia. Mimo dużej ilości ofert i kombinacji wybór dobrego sprzętu do mycia podłóg wcale nie jest taki prosty. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jakie cechy charakteryzują poszczególne typy, aby określić jaki będzie najlepszy mop.

Mop ręczny – rodzaje

Mopy do podłóg możemy podzielić na ręczne oraz elektryczne. Na rynku możemy znaleźć mopy ręczne, które różnią się budową oraz rodzajem końcówki myjącej. Jakie mamy rodzaje mopów ręcznych?

1. Mop sznurkowy
Ten rodzaj mopa charakteryzuje się końcówką zbudowaną z dużej ilości sznurka. Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, który został użyty do ich wykonania. Najefektywniejsze będą sznurki bawełniane, gdyż nie pozostawiają smug oraz łatwo odcisnąć z nich nadmiar wody. Do tego rodzaju mopa dodatkowo należy zaopatrzyć się w wiaderko z sitkiem do odciskania nadmiaru wody.

2. Mop paskowy
Swoją budową zbliżony jest do mopa sznurkowego, ale jest znacznie bardziej wytrzymały. Paski najczęściej wykonane są z mikrofibry. Zapewnia to bardziej dokładne mycie oraz usuwanie brudu z podłóg.

3. Mop płaski
Mop ręczny, który zapewnia dokładne umycie podłogi bez pozostawiania smug to z pewnością mop płaski. Posiada zdejmowaną, płaską końcówkę, która wyróżnia się precyzją w myciu. Dodatkowym, niewątpliwym atutem jest możliwość jej zdejmowania i prania, co zwiększa poziom higieny. Mop płaski może być wykorzystywany do każdego rodzaju podłóg. Do zestawu warto dokupić wiaderko ze specjalnym otworem do wyciskania wody.

4. Mop ze spryskiwaczem
Mop ze spryskiwaczem zapewnia dodatkowy komfort i oszczędność czasu podczas sprzątania
Specjalny zbiornik wypełniany jest wodą z płynem, dzięki czemu nie trzeba zwilżać końcówki myjącej.

Najlepszy mop ręczny? - na co zwrócić uwagę

Przed zakupem najlepszego mopa ręcznego, warto dowiedzieć się, na jakie kryteria zwrócić uwagę, aby sprzątanie było wygodne i efektywne.

• Wielkość końcówki myjącej
Końcówka do mopa powinna być duża oraz miękka, dzięki temu czyszczenie dużego obszaru będzie możliwe za jednym pociągnięciem, co skutecznie skróci proces sprzątania.

• Rodzaj uchwytu
Uchwyt dołączony do zestawu, czyli potocznie kij powinien być teleskopowy. Zapewni to możliwość regulacji długości i dostosowanie jej do wzrostu właściciela. Wydłużenie uchwytu pozwoli też na umycie różnych, trudno dostępnych obszarów, jak np. powierzchni pod łóżkiem.


• Żywotność końcówki
Dobre mopy do mycia podłóg są sporą inwestycją, aby obniżyć dodatkowe koszty eksploatacyjne, warto zwrócić uwagę na cenę wymiennych końcówek do danego modelu.

Elektryczne akcesoria do mycia podłóg

Wraz z rozwojem przemysłu elektronicznego, na rynku pojawiły się nowoczesne mopy elektryczne, wśród nich możemy znaleźć zarówno mop parowy jak i mop automatyczny.

1. Mop automatyczny
Mop automatyczny, nazywany też elektrycznym mopem jest urządzeniem, które myje podłogę bez pomocy człowieka. Samodzielnie porusza się po różnego rodzaju podłożu, kierując się również do trudno dostępnych obszarów, taki mop zapewnia sporą wygodę oraz oszczędność czasu, ponieważ dzięki dedykowanej aplikacji możemy ustalić harmonogram pracy w taki sposób, aby włączył się podczas naszej nieobecności w mieszkaniu, albo w takim momencie dnia w którym nie będzie nam to przeszkadzało.

2. Mop parowy
To urządzenie, które do czyszczenia używa pary wodnej. Mop parowy bezprzewodowy zasilany jest za pomocą akumulatora, co daje sporo swobody podczas przemieszczania się z urządzeniem. Zaletą tego urządzenia jest brak konieczności używania różnych detergentów, ze względu na wysoką temperaturę pary. Może ona nie tylko usuwać stare, zaschnięte plamy, ale także dezynfekować powierzchnię.

Te rozwiązania wiążą się jednak z dużym wydatkiem, i tak naprawdę w większości domów czy mieszkań nie są one niezbędne. Jeśli ktoś nie jest gadżeciarzem, bądź nie ma problemu z regularnym sprzątaniem to w zupełności wystarczający będzie dla niego zwykły mop ręczny.

Wybór mopa do mycia podłóg – na jaki model postawić?

Dobry mop do podłogi powinien przede wszystkim odpowiadać na potrzeby i preferencje właściciela. Dostępne modele na rynku nie tylko różnią się konstrukcją, ale też funkcjonalnością, wielkością oraz czasem, jaki będzie potrzebny do umycia podłogi. Przy zakupie konkretnego typu warto też zwrócić uwagę na rodzaj podłogi, aby podczas mycia nie zniszczyć jej struktury czy lakieru. Najlepszy mop powinien także dobrze zbierać wodę oraz brud, aby powierzchnia miała szansę szybko wysychać i zachwycać swoją czystością.

Na górę
close
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij