Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

Mycie i dezynfekcja w gastronomii

Mycie i dezynfekcja w gastronomii

Dezynfekcja w gastronomii 

W branży przetwórstwa żywności oraz w gastronomii obowiązują ścisłe przepisy dotyczące mycia i dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Nieprzestrzeganie ich może prowadzić do skażenia żywności, które z kolei mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, zarówno zdrowotne jak i biznesowe. Nieprzestrzeganie higieny rąk może także prowadzić do zakażeń krzyżowych pomiędzy pracownikami, a także w relacji pracownik - klient. Najczęściej przenoszone w ten sposób są choroby układu pokarmowego oraz wirusy, w tym wirus grypy. 

Rygor sanitarny w restauracjach 

W czasie pandemii SARS-CoV-2 niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących mycia i dezynfekcji. Od 18 maja 2020 r.restauracje i lokale gastronomiczne zostaną ponownie otwarte  i całą branżę czeka konieczność dostosowania się do nowych warunków pracy. 

  • Limitu osób w lokalu: 1 os/4 m².

  • Dwa metry odstępu między stolikami.

  • Dezynfekcja stolika po każdym kliencie.

  • Noszenie maseczek i rękawiczek przez obsługę oraz kucharzy.

  • Goście, którzy już znajdują się przy stoliku mogą zdjąć maseczki ochronne. 

Jak przygotować się na ponowne otwarcie restauracji i punktów gastronomicznych, aby dobre nawyki higieniczne pozostały z nami na dłuższy czas? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku. 

Mycie i czyszczenie powierzchni

Higienę pracy w gastronomii określa system HACCP, czyli analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, które definiują zagrożenia występujące w całym łańcuchu produkcji i przetwórstwa żywności. Celem systemu jest wyeliminowanie zagrożeń oraz zapewniania bezpieczeństwa żywności. 

Jak wygląda proces mycia i dezynfekcji w lokalach gastronomicznych?

  1. Pierwszym etapem jest czyszczenie. Jest to proces usuwania resztek żywności, przypaleń i innych widocznych zanieczyszczeń. Czynność ta przygotowuje powierzchnię do dalszego etapu, czyli mycia. 

  2. Mycie ma na celu usunięcie osadów oraz mikroorganizmów z powierzchni za pomocą dedykowanych preparatów. Mycie może być czynnością wykonywaną ręcznie lub mechanicznie, pianowo i ciśnieniowo. 

  3. Kolejnym punktem jest dezynfekcja powierzchni, czyli usuwanie z powierzchni drobnoustrojów chorobotwórczych. 

  4. Ostatnim etapem jest suszenie. 

Cały proces powinien być przeprowadzany regularnie. Ze względu na specyfikę pracy z żywnością najczęściej wykonywana jest codziennie po skończonej pracy. Niektóre czynności powtarzane są także w ciągu dnia, jeżeli zachodzi taka konieczność. 

Do wstępnych etapów czyszczenia i powierzchni polecamy specjalistyczne produkty marki Thomil Professional:

Thomil Degrass d50 - silny odtłuszczacz do powierzchni płyt grillowych oraz sprzętu kuchennego. Do czyszczenia kuchenek, patelni i brytfanek. 

Thomil Degrass Multi do mycia i odtłuszczania powierzchni kuchennych oraz posadzek. Preparat w koncentracie. 

Thomil Degrass d30 - silny alkaliczny pianowy odtłuszczacz dedykowany dla dużych gastronomii i zakładów przetwórstwa żywności. Do mycia ścian, okapów, obudowy grilla. Pianowanie za pomocą specjalnego pistoletu. 

Dezynfekcja powierzchni

Produkty do dezynfekcji powierzchni używane w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych muszą zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością i nie mogą zawierać składników, które wchodzą z nią w reakcje. 

O skuteczności środków do dezynfekcji decyduje zarówno stężenie substancji dezynfekujących, jak i czas ekspozycji oraz temperatura. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją użycia preparatu oraz stosować się do zaleceń producenta. 

Sala restauracyjna i toaleta

Czystość na sali restauracyjnej jest rzeczą obowiązkową i to na nią w pierwszej kolejności zwracają uwagę goście. Brudne stoliki i krzesła, resztki jedzenia na blacie, czy zanieczyszczona toaleta to znak, że lepiej nie jeść w takim miejscu. Brak porządku na sali restauracyjnej wpływa na odbiór całego lokalu i może skutkować negatywnymi opiniami w Internecie. 

Do dezynfekcji powierzchni w gastronomii polecamy produkty marki Diversey:

Cif Professional 2in1 Cleaner Disinfectant do dezynfekcji powierzchni i sprzętów kuchennych. Dodatkowo usuwa ślady tłuszczu i resztki jedzenia, może być używany na sali restauracyjnej do dezynfekcji stolików. 

Kolejnym miejscem, z którego korzystają goście i w którym konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny jest toaleta, która powinna zostać wyposażona w odpowiednie artykuły higieniczne takie jak papier toaletowy i ręczniki papierowe w dedykowanych dozownikach oraz mydło w pianie lub płynie.

Domestos Professional Citrus Fresh do mycia i dezynfekcji toalet oraz powierzchni w łazience. 

Mycie i dezynfekcja rąk 

Oprócz mycia i dezynfekcji powierzchni, w lokalach gastronomicznych konieczne jest wdrożenia procedur mycia i dezynfekcji rąk. Pracownicy, a więc kucharze, kelnerzy oraz dostawcy muszą przestrzegać procedur częstego mycia, zwłaszcza przed kontaktem z jedzeniem. Prawidłowa higiena rąk zmniejsza ryzyko zakażeń krzyżowych oraz skażenia żywności. 

Przed przystąpieniem do pracy, a także w trakcie, jeżeli pracownik miał kontakt z surowym mięsem, zabrudził dłonie lub kichnął musi umyć ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym. 

OxyBac FOAM Wash to mydło w pianie zgodne z zasadami HACCP i nie stanowi zagrożenia dla żywności. Wykazuje działanie drożdżobójcze i  bakteriobójcze, nadaje się do codziennego używania.

Do dezynfekcji rąk polecamy piankę InstantFOAM Complete w dedykowanym dozowniku. Preparat do dezynfekcji Instant FOAM Complete na bazie alkoholu zabija 99,999% znanych drobnoustrojów, w tym wirusy, bakterie i grzyby. Nie wysusza i nie podrażnia skóry dłoni. 

Warto pamiętać, że wdrożenie procedur mycia i dezynfekcji w gastronomii jest obowiązkowe i wynika z przepisów, a także pozytywnie wpływa na wizerunek lokalu. Wysoka higiena chroni także zdrowie i samopoczucie zarówno gości i klientów jak i naszych pracowników. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów dedykowanych branży gastronomicznej. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta w celu dobrania odpowiednich produktów.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij