Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

Dezynfekcja w salonach fryzjerskich i kosmetycznych

Dezynfekcja w salonach fryzjerskich i kosmetycznych

Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie to miejsca, w których prawidłowa higiena i dezynfekcja odgrywa szczególną rolę. Prawidłowo wdrożone nawyki higieniczne i procedury chronią klientów oraz personel przed zakażeniami krzyżowymi, w tym przed wirusami grypy oraz bakteriami wywołującymi min. zatrucia pokarmowe czy infekcje grzybicze. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt bezpośredni z skażonymi powierzchniami  i narzędziami lub drogą kropelkową kiedy mówimy, kichamy i kaszlemy. 

W czasie obecnie trwającej epidemii choroby SARS-Cov-2 zalecenia dotyczące higieny i dezynfekcji uległy zaostrzeniu. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom oraz klientom należy stosować się do nowych wytycznych. 

Organizacja pracy salonów piękności w czasie pandemii 

Od 18 maja salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą wznowić swoją działalność usługową. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego salony mogą przyjąć klientów wyłącznie na wcześniej umówioną godzinę. Zapisy mogą być prowadzone wyłącznie na odległość - przez telefon lub za pomocą zapisów elektronicznych (np. poprzez aplikacje). 

Poczekalnie w salonach zostaną wyłączone z użytku, a jeżeli klient zjawi się wcześniej należy poprosić go, aby poczekał na zewnątrz. 

Personel oraz klienci powinni używać maseczek oraz rękawiczek. Klient może zdjąć maseczkę, jeżeli wykonanie zabiegu tego wymaga. Po skończonej wizycie należy sprzątnąć i zdezynfekować stanowisko pracy oraz powierzchnię, których klient mógł dotykać, a więc klamki, oparcia krzeseł oraz poręcze. 

Stanowiska pracy powinny być oddalone od siebie o dwa metry, jeżeli nie jest to możliwe należy zamontować ekran z pleksi, który oddzieli od siebie stanowiska robocze.

Kontakt fizyczny powinien być ograniczony do minimum, należy unikać powitań za pomocą uścisku dłoni. 

Procedury higieniczne

Przed otwarciem salonu należy omówić wszystkie nowe procedury i wytyczne z członkami zespołu, tak aby każda osoba wiedziała o nowych sposobach postępowania. Obowiązkiem właściciela lub managera salonu jest monitorowanie, czy pracownicy przestrzegają ustalonych zasad.

Dodatkowe, dobre praktyki, które pomogą w codziennej organizacji pracy salonu kosmetycznego i fryzjerskiego:

  1. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych należy zamieścić informację o nowych zasadach funkcjonowania salonów. 

  2. Nie bójmy się zwracać klientom uwagi o potrzebie zachowaniu dystansu i nakazu noszenia środków ochronnych. Należy jednak to robić w sposób uprzejmy i kulturalny. 

  3. Narzędzia i tekstylia powinny być jednorazowe, a te z nich, które są wielorazowe należy poddawać dezynfekcji i sterylizacji. 

Dezynfekcja rąk

Pracownicy salonów fryzjerski i kosmetycznych muszą przestrzegać prawidłowej higieny rąk. Myć ręce należy zawsze wtedy, gdy są widocznie brudne, ale także przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy, przed założeniem rękawiczek oraz po ich zdjęciu rękawiczek, a także przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. 

Po umyciu rąk należy je zdezynfekować, zwłaszcza, jeżeli przystępujemy do pracy z klientem. Łazienki dla pracowników oraz klientów powinny być wyposażone w mydła w pianie lub w płynie, płynne środki do dezynfekcji oraz dozowniki do ręczników papierów. 

Jednorazowe ręczniki papierowe w dozownikach to najbardziej higieniczny sposób osuszania rąk, zwłaszcza w miejscach, z których korzysta wiele osób. 

Do dezynfekcji rąk polecamy produkty marki DEB - Stoko (SC Johnson):

DEB InstantFOAM Complete to pianka do dezynfekcji na bazie alkoholu. Wykazuje działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i drożdżobójcze, zabija 99,999% znanych zarazków. Produkt bezzapachowy, nie zawiera barwników. Jest odpowiednia dla osób ze skórą wrażliwą i cierpiących na alergię. Może być używana pod rękawice lateksowe, winylowe i nitrylowe. 

Deb InstantGEL Complete to żel do dezynfekcji na bazie alkoholu, podobnie jak pianka do dezynfekcji skutecznie zabija wirusy i bakterie. Dzięki konsystencji żelu łatwo się rozprowadza i nie kapie na powierzchnię wokół.

Dezynfekcja powierzchni

Dezynfekcję powierzchni należy przeprowadzać codziennie po skończonej pracy oraz pomiędzy wizytami klientów. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy wyposażenia, których dotykał klient, a więc na klamki, blaty i oparcia foteli. Warto sprawdzić, czy wszystkie powierzchnie mogą być dezynfekowane za pomocą preparatów na bazie alkoholu. Jeżeli występuje nietolerancja, która może uszkodzić np. obicie fotela należy sięgnąć po inne preparaty. 

Do dezynfekcji powierzchni odpornych na działanie alkoholi polecamy preparat Diversey Divodes FG do dezynfekcji sprzętów, urządzeń i powierzchni. Posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i prątkobójcze. Dostępny w formie sprayu o pojemności 750 ml lub w opakowaniu 5 l. 

Dezynfekcja narzędzi 

Narzędzia wielokrotnego użytku powinny być poddane dezynfekcji i sterylizacji przed ponownym użyciem. Do dezynfekcji narzędzi metodą natryskową oferujemy produkty marki Diversey w sprayu: Oxivir Plus Spray.

Oxivir Plus Spray to środek do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru AHP. Jest to zarejestrowany produkt biobójczy, który nie zawiera barwników i jest bezzapachowy. Nadaje się do dezynfekcji powierzchni odporanych na działanie wody i kwasów oraz do czyszczenia narzędzi, w tym narzędzi fryzjerskich.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij