Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”)

ręcznik papierowy do osuszania dłoni

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe co wybrać?

Mycie rąk to najprostszy nawyk higieniczny, który może nas uchronić przed zakażeniami krzyżowymi, zatruciami pokarmowymi oraz wirusami. O myciu rąk powinniśmy pamiętać zawsze po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu oraz przed przygotowaniem posiłku. Myjąc ręce w domu mamy do dyspozycji własne artykuły higieniczne: mydło w kostce lub w płynie oraz ręcznik. A jak zachować odpowiednią higienę w publicznej toalecie? 

Właściciele gastronomii, hoteli a także biur i zakładów przemysłowych są odpowiedzialni za wyposażenie łazienek biurowych w artykuły higieniczne. Wybierając produkty do biurowej łazienki trzeba wziąć pod uwagę ilość osób, które korzystają z sanitariatów, a także najbardziej higieniczne rozwiązania. W przypadku artykułów do mycia rąk polecamy mydła w pianie lub w płynie w zamkniętych, higienicznych dozownikach. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć i tutaj pojawia się pytanie - czy lepsza będzie suszarka do rąk czy ręczniki papierowe? Które rozwiązanie jest bardziej higieniczne i ekonomiczne? 

Wydajność i wpływ na środowisko

W przypadku suszarek elektrycznych początkowy koszt zakupu jest duży, a samo użytkowanie pobiera dużą ilość prądu. Podajniki do ręczników papierowych to bardziej ekonomiczny wybór, lecz należy pamiętać, że konieczne jest uzupełnianie samego produktu, czyli ręczników papierowych. 

W badaniu przeprowadzonym przez Environmental Research Management  w Oksfordzie zbadano, że mimo konieczności utylizacji odpadów, ręczniki papierowe mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Stwierdzenie to jest prawdziwe przy założeniu, że każda osoba zużyje tylko dwa ręczniki papierowe do osuszenia dłoni. W przypadku zamkniętych i automatycznych dozowników do ręczników papierowych mamy możliwość kontroli ilości dozowanego produktu. 

Higiena

Który ze sposobów osuszania rąk jest bardziej higieniczny? Dzięki ręcznikom papierowych możemy szybciej i bardziej dokładnie wysuszyć ręce. Trzeba jednak zwrócić uwagę na regularne uzupełnianie produktów, ponieważ ich brak może powodować niezadowolenie u osób, które chcą skorzystać z toalety oraz obniżyć poziom higieny. Konieczne jest także umieszczenie w toalecie kosza na śmieci, aby uniknąć sytuacji, w której ręczniki papierowe rzucane są na ziemię. 

Jeżeli osoba korzystająca z toalety nie ma możliwości osuszenia dłoni lub nie chce długo czekać aż dłonie wyschną pod nikłym strumieniem suszarki opuści ona toaletę z mokrymi dłońmi, co zwiększa ryzyko namnażania bakterii. 

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Westminster oraz Uniwersytet Leeds dowiodły, że w pomieszczeniach, w których stosuje się suszarki nadmuchowe znajduje się średnio 27 razy więcej bakterii niż tam, gdzie używa się ręczników papierowych. Największą ilość bakterii zaobserwowano na powierzchni urządzenia i u wylotu suszarki, czyli w miejscach, gdzie przykładamy ręce. Dodatkowo, ciepło suszarki sprzyja namnażaniu bakterii, a podczas suszenia rąk są one rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu. Podczas suszenia rąk łapiemy bakterie od osób, które korzystały z łazienki przed nami oraz rozsiewamy te, które znajdują się na naszych dłoniach. Badania próbek powietrza wykazały także, że drobnoustroje utrzymywały się w powietrzu jeszcze przez 15 minut. 

Dokładne wytarcie dłoni ręcznikiem papierowym zmniejsza ilość chorobotwórczych patogenów na dłoniach nawet o 77%, a suszenie rąk suszarką - zwiększa ich ilość nawet o 200%! 

W publicznej toalecie możemy natknąć się na bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe, bakterią coli oraz wirusy grypy. Osoby o obniżonej odporności oraz z urazami skóry powinny szczególnie uważać podczas korzystania z suszarek elektrycznych i wyrobić sobie nawyk stosowania żeli antybakteryjnych lub do dezynfekcji. 

Warto podkreślić, że w czasie obecnie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zaleca się wyłączenie suszarek nadmuchowych z użycia, które mogą stanowić źródło zakażenia. Ma to szczególne znaczenie w miejscach użyteczności publicznej oraz w gastronomii. W szpitalach już od 2006 roku zaprzestano używania suszarek nadmuchowych, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. 

Ręczniki papierowe w dozownikach 

W ofercie sklepu internetowego Higiena24 oferujemy Państwu dozowniki do ręczników papierowych dwóch marek: Tork oraz Satino by Wepa. W naszej ofercie znajdują się zarówno ręczniki papierowe wykonane z celulozy, makulatury jak i mieszanki tych dwóch materiałów. Oferujemy szeroki wybór ręczników w roli oraz w składce C i V. 

Dozowniki do ręczników papierowych to zamknięte systemy, dzięki czemu osoby postronne nie mają możliwości zanieczyszczenia produktu znajdującego się wewnątrz. Każdy dozownik zamknięty jest na kluczyk, co zapobiega kradzieży produktu. Nie ma też możliwości, aby rolka ręcznika wypadła przez mocne szarpnięcie ręcznika papierowego. 

Polecamy zarówno dozowniki manualne jak i z automatyczne, które dozują odpowiednią ilość ręcznika po wykryciu ruchu dłonią. W każdym przypadku użytkownik ma kontakt tylko z fragmentem produktu, którego będzie używał, dzięki czemu ograniczamy rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij