czyszczenie grilla

Czyszczenie grilla - poradnik 

Sezon na grilla w pełni! Jak co roku, cieplejsze wieczory, długie weekendy i urlop sprzyja spotkaniom przy grillu. Sposobów grillowania jest wiele - niektórzy zostają przy klasycznej kiełbasie, kaszance i karkówce, inni preferują grillowane ryby, warzywa, a nawet owoce. Sposobów jest wiele, ale wszystkie łączy jedno - grillowanie to świetny sposób na spotkanie w gronie rodzinnym i przyjaciół na świeżym powietrzu. Wiele osób jednak podczas grillowania popełnia szereg błędów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie:

  1. Używanie nieodpowiedniej rozpałki, np. benzyny. Szkodliwe opary spalonej benzyny mogą być niebezpieczne, jeżeli dostaną się do płuc, a ponadto mogą przeniknąć do żywności, a wraz z nimi niebezpieczne dla naszego organizmu toksyny. 

  2. Zbyt szybkie smażenie na dużym ogniu. Takie działanie sprawia, że mięso z zewnątrz jest już usmażone, natomiast w środku jest surowe. Bezpieczne jest rozpoczynanie grillowania dopiero wtedy, gdy płomienie nie są już widoczne, a na węglu pojawił się biały nalot. 

  3. Jednym z największych błędów jest także grillowanie na brudnym ruszcie, nie mycie go po każdym przygotowaniu posiłku, albo co gorsze - nawet po całej zimie spędzonej w garażu. Dowiedz się, jak i kiedy poprawnie czyścić grill. 

Brudny ruszt, na którym zatrzymały się resztki jedzenia i spalenizna są nie tylko nieestetyczne, ale mogą także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Tłuszcz, resztki i kurz, które zostają na ruszcie mogą być siedliskiem bakterii.  Używając zabrudzonego grilla do ponownego przygotowania jedzenia możemy się na narazić na niestrawność i bóle brzucha. 

Wiele osób korzysta z aluminiowych tacek lub folii, lecz to nie zwalnia z konieczności czyszczenia grilla, ponieważ tłuszcz wycieka poprzez otwory i osadza się na ruszcie. Dlatego też konieczne jest mycie grilla po każdym użyciu, a także odpowiednie zabezpieczenie go na zakończenie sezonu, aby w przyszłym roku móc cieszyć się zdrowym grillowaniem. 

Jak wyczyścić grilla?

Na zakończenie oraz otwarcie sezonu grillowego należy generalnie wysprzątać grill, czyli:

  • usunąć resztki jedzenia, które przykleiły się do rusztu;

  • usunąć resztki tłuszczu;

  • wyrzucić stary popiół;

  • umyć grill od wewnętrznej i zewnętrznej strony;

  • dokładnie osuszyć grilla i ruszt, aby zapobiec rdzewieniu. 

Dobrym pomysłem jest czyszczenie grilla, gdy ruszt jest jeszcze rozgrzany (ale nie gorący) - dzięki temu łatwiej usunąć osadzony na powierzchni tłuszcz. Po wystygnięciu rusztu i zaschnięciu tłuszczu zadanie to będzie utrudnione. 

Aby skutecznie usunąć przypalone resztki warto zaopatrzyć się w szczotkę z twardym włosiem ze stali nierdzewnej, które idealnie nadają się do czyszczenia rusztu. 

Płyn do czyszczenia grilla

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do czyszczenia rusztów i grilli. Przed użyciem specjalistycznych produktów należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Część preparatów należy używać na rozgrzany ruszt, inne natomiast po całkowitym ostygnięciu. 

W sklepie internetowym Higiena24 polecamy produkty do czyszczenia grilli i rusztów:

Diversey Cif Professional Oven & Grill Cleaner - pojemność 750 ml - środek do czyszczenia piekarników, grilli i opiekaczy. Usuwa tłuszcz i resztki zwęglonej żywności. Łatwe korzystanie dzięki formie sprayu. Polecany do cateringu, restauracji oraz kuchni hotelowych

Diversey Suma Grilla D9 - środek do okresowego mycia pieców, grilli i smażalników. Polecany zwłaszcza po dłuższym okresie nie mycia sprzętu kuchennego. Z łatwością usuwa nagromadzony tłuszcz oraz resztki. Preparat dostępny w opakowaniu 2 l lub w sprayu 750 ml. 

Thomil Degrass D-50 - ekonomiczne opakowanie 4,7 kg silnego preparatu do odtłuszczającego, dedykowane jest do przypalonych powierzchni. Skutecznie czyści płyty grillowe i piece konwekcyjne w temperaturze powierzchni 50 °C - 70 °C.

Thomil Emulplac 180° to preparat do czyszczenia przypaleń z gorących płyt grillowych. Dzięki specjalistycznej formule produkt w kontakcie z gorącą płytą nie wydziela szkodliwych oparów. 

Na górę
close
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Powrót
Konto
Zamknij